ÚvodO společnosti Aktuality Smart Region Tour 2018: Agentura ve spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati chystá novou metodiku

Smart Region Tour 2018: Agentura ve spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati chystá novou metodiku

V Olomouci proběhla další ze série konferencí Smart Region tour 2018, která probíhá pod záštitou Ministerstva pro místní rozvoj ČR, Svazu měst a obcí České republiky a dalších partnerů. Jmenovku v diskuzním panelu měl připravenou také Filip Kučera, který působí v RRAVM i na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.
 
Na konferenci se potkali zástupci veřejné správy i dodavatelé moderních technologií. V prvním diskuzním bloku představil hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek nově zpracovávaný strategický dokument kraje, který by se měl opírat také o chytrá řešení. Náměstek olomouckého primátora Aleš Jakubec zase zdůraznil význam moderních technologií při řešení problematické dopravní situace ve městě.  Přístup státní správy k fenoménu smart cities vysvětlovala Jana Korytářová z Ministerstva pro místní rozvoj ČR.
Nejnovější odborné poznatky na konferenci představil Filip Kučera se svými spolupracovníky Martinem Horákem a Pavlínou Zapletalovou, kteří aktuálně pracují na metodice smart governance. Vznikající metodiku podpořila Technologická agentura ČR a hlavním partnerem projektu je Regionální rozvojová agentura Východní Moravy. Dokument má ambici inspirovat veřejnou správu k úspěšnému zavádění vědecky podložených inovací. Ve svém vystoupení představil Filip Kučera především poslední poznatky z behaviorální ekonomie a možnosti jejich využití ve veřejných politikách. Publikum olomoucké konference zaujala třeba myšlenka, jak díky tendencím lidí podléhat sociálním vlivům okolí vybírat efektivněji daně nebo poplatky za komunální odpad. „Chytrá veřejná správa to nejsou jen mnohamilionové investice do moderních technologií. Často stačí se na věci jen podívat z jiné perspektivy a kvalitnější služba, která šetří peníze napjatých rozpočtů i zvyšuje komfort obyvatel, je na světě,“ zakončuje výzkumník. 
 
Ředitel RRAVM Otakar Prudil k tomu dodává: „Společně s univerzitou se snažíme o trochu jiný přístup ke smart city, který má potenciál uplatnění ve městě i na malé obci. Základem je promyšlený strategický přístup. Ne vždy je tím nejlepším řeším pořídit drahé kontejnery s čidly, mnohdy stačí jen jiný způsob komunikace s občany a výsledek může být mnohem lepší. Aktuálně řešíme několik konkrétních projektů, které by takové myšlenky zavedly do běžné praxe. Umíme taky poradit, jak na chytré projekty získat dotační prostředky“
 
Pokud máte zájem dozvědět se více o nejnovějších inovacích ve veřejné správě příp. se zapojit do některého z našich projektů, neváhejte se nám kdykoliv ozvat. 

Bližší informace poskytne:

Ing. Filip Kučera
Mobil: +420 733 683 250
E-mail: kucera@rravm.cz