ÚvodO společnosti Naše projekty Podpora spolupráce a sdílení zkušeností v oblasti odpadového hospodářství Zlínska a Púchovska Typy nádob na odpad

Podpora spolupráce a sdílení zkušeností v oblasti odpadového hospodářství Zlínska a Púchovska

Typy nádob na odpad

Začněme nádobou, se kterou se většina z nás setkává denně – nádobou na domácí komunální odpad, lidově řečeno „popelnicí“.

typy_nadob_na_odpad.jpeg
 

Nejčastěji má kulatý tvar a kulatý poklop a bývá vyrobena z pozinkovaného plechu. Díky tomu můžeme do popelnice vhazovat například popel. 

Objem nádoby bývá 110 litrů a její váha se pohybuje okolo 13–15 kilogramů. 

Stále častěji se však můžeme setkávat s popelnicemi na komunální odpad, které jsou vyrobeny z tvrzeného plastu. Tento druh nádob mívá spíše kvádrový tvar a je vyhledáván zvláště pro svou snadnou manipulaci a nižší váhu, která se pohybuje cca okolo 8 kilogramů. 

Plastová popelnice se navíc může pyšnit i větším objemem oproti své „starší plechové ségře“ – pojme celých 240 litrů odpadu! Obvykle disponuje i kolečky a madly pro již zmíněnou lepší manipulaci.

typy_nadob_na_odpad2.jpeg

Do obou verzí klasické domácí popelnice vhazujeme domácí směsný odpad, který nelze dále vytřídit.

typy_nadob_na_odpad3.jpeg
Nádoby na tříděný odpad, které mohou mít i půltunovou nosnost, váží překvapivě málo – zhruba 50 kg.
(Zdroj: Samosebou.cz)

Nádoby na třídění odpadu

Zaměříme-li se na pestrobarevné nádoby na tříděný odpad, pak je nejběžnějším tvarem klasická hluboká vana s kulatým víkem, která má obvykle při svozu odpadu tzv. horní výsyp. 

Kontejnery bývají nejčastěji vyrobeny z vysokohustotního polyethylenu (HDPE). Setkat se však můžeme i s pozinkovanými plechovými nádobami, které jsou vhodné zvláště pro těžký, horký nebo třeba i průmyslový odpad. 

Nádoby na tříděný odpad mívají různý objem, obvykle se však setkáváme s 1 100 litry. Váha je vzhledem k objemu a půltunové nosnosti překvapivě nízká – zhruba 50 kilogramů. 

U pozinkovaných plechových nádob se váha pohybuje zhruba na dvojnásobku. 

Barva kontejneru značí, který druh odpadu do něj můžeme vytřídit, pro připomenutí ve zkratce:

 • žlutý kontejner je určen na plastový odpad;
 • modrý kontejner je určený papíru;
 • zelený (někdy i bílý) kontejner je na sklo;
 • šedý kontejner je určen kovovému odpadu;
 • oranžové kontejnery bývají určeny pro třídění nápojových kartonů.

Co můžeme třídit do jednotlivých kontejnerů? Poradí nám samolepky, které jsou na nich umístěny.

nadoby_na_trideni_odpadu-(1).jpeg

nadoby_na_trideni_odpadu2.jpeg
Příklad velkoobjemového kontejneru
(Zdroj: charvat-cts.cz)
 

TŘÍDICÍ TIP

 

Pokud si odpad třídíte už doma, než se s ním vydáte ke kontejnerům, pak jsou skvělým pomocníkem tašky na třídění odpadu. V nich můžeme odpad ke kontejnerům odnést a pak už je to jen „easy“ třídění – tašky stačí do příslušných kontejnerů jednoduše vysypat.

tridici_typ.jpeg
 

Kontejnery na velkoobjemový odpad

 

Těžkou váhou, a vlastně i samostatnou kapitolou, jsou pak kontejnery na odpad, které svou velikostí a objemem naprosto drtí předešlé kategorie. Tyto kontejnery slouží pro sběr, případně přepravu různých druhů odpadu – nejčastěji však stavební suti, komunálního odpadu nebo stavebního materiálu. 

Tyto kontejnery bývají zpravidla vyrobeny z odolné oceli, a jsou tak ideálními pomocníky pro přepravu odpadů vyšších hmotností. Vyrábějí se v různých rozměrech a tvarech a tomu odpovídá i váha, která se pohybuje kolem 2 tun. 

Kontejnery na velkoobjemový odpad mohou být v obcích nejhojněji využívány k nárazovému sběru velkoobjemového či nebezpečného odpadu, případně trvale pro sběr směsného odpadu či bioodpadu.
 

Samolisovací odpadkové koše

 

Samolisovací odpadkové koše představují nové řešení v oblasti sběru odpadu na veřejných místech. Snižují náklady na sběr odpadu a zároveň omezuje nepořádek. A to vše díky inteligentní solárně napájené technologii.

Jsou ideálním řešením pro chytrá města, která chtějí omezit nepořádek a radikálně snížit náklady na sběr. Solárně napájené odpadkové koše hlásí prostřednictvím svého chytrého správce Smart Waste Manager svůj stav 24krát denně. Výsledkem je efektivnější sběr odpadu a nižší náklady.

Výhody

 • Přibližně 5krát vyšší kapacita. Odpad je stlačen na jednu pětinu objemu,
 • Mr. Fill stačí vyprazdňovat 5krát méně často, takže svozová vozidla vykonají mnohem méně jízd,
 • dálkový monitoring,
 • standardní nádoby 120/240 l,
 • kvalitní materiály,
 • robustní design,
 • tříletá záruka.
samolisovaci_odpadkove_kose.jpeg

Samolisovací odpadkové koše Mr. Fill
(Zdroj: Elkoplast.cz)