Typy nádob na odpad
Začněme nádobou, se kterou se většina z nás setkává denně – nádobou na domácí komunální odpad, lidově řečeno „popelnicí“.
Nejčastěji má kulatý tvar a kulatý poklop a bývá vyrobena z pozinkovaného plechu. Díky tomu můžeme do popelnice vhazovat například popel.
Objem nádoby bývá 110 litrů a její váha se pohybuje okolo 13–15 kilogramů.
Stále častěji se však můžeme setkávat s popelnicemi na komunální odpad, které jsou vyrobeny z tvrzeného plastu. Tento druh nádob mívá spíše kvádrový tvar a je vyhledáván zvláště pro svou snadnou manipulaci a nižší váhu, která se pohybuje cca okolo 8 kilogramů.
Plastová popelnice se navíc může pyšnit i větším objemem oproti své „starší plechové ségře“ – pojme celých 240 litrů odpadu! Obvykle disponuje i kolečky a madly pro již zmíněnou lepší manipulaci.
Do obou verzí klasické domácí popelnice vhazujeme domácí směsný odpad, který nelze dále vytřídit.
Nádoby na tříděný odpad, které mohou mít i půltunovou nosnost, váží překvapivě málo – zhruba 50 kg.
(Zdroj: Samosebou.cz)
Nádoby na třídění odpadu
Zaměříme-li se na pestrobarevné nádoby na tříděný odpad, pak je nejběžnějším tvarem klasická hluboká vana s kulatým víkem, která má obvykle při svozu odpadu tzv. horní výsyp.
Kontejnery bývají nejčastěji vyrobeny z vysokohustotního polyethylenu (HDPE). Setkat se však můžeme i s pozinkovanými plechovými nádobami, které jsou vhodné zvláště pro těžký, horký nebo třeba i průmyslový odpad.
Nádoby na tříděný odpad mívají různý objem, obvykle se však setkáváme s 1 100 litry. Váha je vzhledem k objemu a půltunové nosnosti překvapivě nízká – zhruba 50 kilogramů.
U pozinkovaných plechových nádob se váha pohybuje zhruba na dvojnásobku.
Barva kontejneru značí, který druh odpadu do něj můžeme vytřídit, pro připomenutí ve zkratce:
- žlutý kontejner je určen na plastový odpad;
- modrý kontejner je určený papíru;
- zelený (někdy i bílý) kontejner je na sklo;
- šedý kontejner je určen kovovému odpadu;
- oranžové kontejnery bývají určeny pro třídění nápojových kartonů.
Co můžeme třídit do jednotlivých kontejnerů? Poradí nám samolepky, které jsou na nich umístěny.
Příklad velkoobjemového kontejneru
(Zdroj: charvat-cts.cz)
TŘÍDICÍ TIP
Pokud si odpad třídíte už doma, než se s ním vydáte ke kontejnerům, pak jsou skvělým pomocníkem tašky na třídění odpadu. V nich můžeme odpad ke kontejnerům odnést a pak už je to jen „easy“ třídění – tašky stačí do příslušných kontejnerů jednoduše vysypat.
Kontejnery na velkoobjemový odpad
Těžkou váhou, a vlastně i samostatnou kapitolou, jsou pak kontejnery na odpad, které svou velikostí a objemem naprosto drtí předešlé kategorie. Tyto kontejnery slouží pro sběr, případně přepravu různých druhů odpadu – nejčastěji však stavební suti, komunálního odpadu nebo stavebního materiálu.
Tyto kontejnery bývají zpravidla vyrobeny z odolné oceli, a jsou tak ideálními pomocníky pro přepravu odpadů vyšších hmotností. Vyrábějí se v různých rozměrech a tvarech a tomu odpovídá i váha, která se pohybuje kolem 2 tun.
Kontejnery na velkoobjemový odpad mohou být v obcích nejhojněji využívány k nárazovému sběru velkoobjemového či nebezpečného odpadu, případně trvale pro sběr směsného odpadu či bioodpadu.
Samolisovací odpadkové koše
Samolisovací odpadkové koše představují nové řešení v oblasti sběru odpadu na veřejných místech. Snižují náklady na sběr odpadu a zároveň omezuje nepořádek. A to vše díky inteligentní solárně napájené technologii.
Jsou ideálním řešením pro chytrá města, která chtějí omezit nepořádek a radikálně snížit náklady na sběr. Solárně napájené odpadkové koše hlásí prostřednictvím svého chytrého správce Smart Waste Manager svůj stav 24krát denně. Výsledkem je efektivnější sběr odpadu a nižší náklady.
Výhody
- Přibližně 5krát vyšší kapacita. Odpad je stlačen na jednu pětinu objemu,
- Mr. Fill stačí vyprazdňovat 5krát méně často, takže svozová vozidla vykonají mnohem méně jízd,
- dálkový monitoring,
- standardní nádoby 120/240 l,
- kvalitní materiály,
- robustní design,
- tříletá záruka.
Samolisovací odpadkové koše Mr. Fill
(Zdroj: Elkoplast.cz)