Cílem Evropské komise vytyčeným v Zelené dohodě pro Evropu je dosáhnout klimatické neutrality EU do roku 2050. S tímto cílem je spojena řada výzev, které se dotknou hlavně regionů spojených s těžbou a využíváním fosilních paliv nebo těch, jejichž průmysl generuje vysoké emise skleníkových plynů. Dne 14. ledna 2020 přišla Evropská komise s návrhem rozsáhlých opatření na pomoc těmto regionům při transformaci jejich ekonomik.
Pomoc regionům s transformací hospodářství bude dle návrhu Evropské komise založena na třech pilířích tvořících dohromady jeden podpůrný rámec, tzv. Mechanismus pro spravedlivou transformaci (
„Just Transition Mechanism“)
. Prvním pilířem má být FST, který má poskytnout pomoc dotčeným regionům všech členských států EU. O shodě na výsledné podobě a podmínkách FST se bude nyní na úrovni EU jednat mezi členskými státy. Ministerstvo pro místní rozvoj v současné době připravuje k návrhu nařízení o FST pozici České republiky.
Vedle FST jsou připravovány i další dva pilíře. Zatímco FST se zaměří na dotační podporu v souladu s pravidly pro fondy EU, druhý pilíř využije nový finanční nástroj InvestEU, který má za cíl aktivizovat soukromé investice. Ve třetím pilíři vznikne úvěrový nástroj (ve spolupráci s Evropskou investiční bankou) pro investice veřejného sektoru. Předpokládá se, že Mechanismus pro spravedlivou transformaci by mohl vygenerovat v součtu až 100 miliard EUR investic.